Головна Спрощенний режим Посібник користувача
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Електронний каталог бібліотеки- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Каталог авторефератів та дисертацій (15)Грінченкознавство (2)Наукові періодичні видання Університету (9)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: (<.>K=ЛІРИКА<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 407
Показані документи с 1 за 10
 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-60      
1.


    Біляцька, Валентина.
    «У житті найтяжчих мук зазнали Україна і Ісус Христос» / В. Біляцька // Синопсис: текст, контекст, медіа : електронний фаховий журнал. - 2024. - Том 30, № 1. - С. 15-23, DOI 10.28925/2311-259x.2024.1.3. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 2311-259Х

Кл.слова (ненормовані):
вірш-присвята -- адресована лірика -- тоталітарний режим -- Україна -- художній документ
Анотація: Поетичний доробок Олекси Гай-Головка, українського письменника і громадського діяча діаспори, представлено трьома томами вибраного. Його лірика досліджена переважно в контексті тем і мотивів українськомовних поетів Канади (І. Накашидзе): любов до України, мотив ностальгії, образ степу тощо. Адресована лірика поета не досліджувалася, тому метою статті є осмислення виявів, мотивів і визначення своєрідності зображення предмета й адресата віршів-присвят письменника. Дослідження здійснено за допомогою порівняльно-історичного, семіотичного методів, контекстуального аналізу тексту, принципів рецептивної естетики з посиланням на роботи вітчизняних науковців щодо генологічних тенденцій, жанрової своєрідності адресованої лірики. Серед цих дослідників — Л. Бондар, Ю. Клим’юк, Ю. Ковалів, В. Назарець, Л. Скорина, М. Ткачук. Новизна дослідження полягає в розгляді поезій-присвят О. Гай-Головка, у яких крізь призму конкретного адресата репрезентовано переважно долю України й українського народу в «комуно-московському рабстві». Результати дослідження. «Ліричні портрети» О. Гай-Головка різні за жанровою модифікацією: вірш-присвята «Друзям», «Повнорунним вівцям», «Тарасові Шевченкові»; лист-присвята «Лист до матері», «Лист до Юрія Смолича»; присвята-звертання «Народе мій», «До Валеріана Ревуцького», «До Юрія Головка»; присвята-епітафія «Федорові Одрачеві», «Василю Стефанику» тощо. Вірші-присвяти не завжди мають жанрові рефлекси в назві, у таких поезіях після назви вказані адресати з місткою довідкою або вказівкою на подію: «Баляда про воїв» Юрію Стефаникові, «Пісня» В. Русальському, «На вічну пам’ять Волинякові». Особливістю адресованої лірики О. Гай-Головка є біографізм, наскрізним образом є Україна, уярмлена «комуною», рідний народ, «кайданами скутий», «придушений неславою». Переосмисленням біблійно-християнських мотивів та образів («До Митрополита Іларіона», «Владиці Борисові в день від’їзду до Едмонтону», «Упалим») відтворено трагізм власної долі й долі українського народу в тоталітарному суспільстві. Вірші-присвяти О. Гай-Головка мають помітне значення в збереженні та ретрансляції індивідуальної, історичної, культурної пам’яті, є художнім документом злочинів тоталітарного режиму («Чекістам», «Сталінові», «До московських окупантів і їхніх малоросів яничарів») і важливим інтерпретаційним кодом, що дає реципієнтові змогу виявляти важливість і масштабність порушених проблем, приховані смисли таємниці людської душі.
Перейти до зовнішнього ресурсу https://synopsis.kubg.edu.ua

Є примірники у відділах: всього 1 : Online (1)
Вільні: Online (1)


Знайти схожі

2.
821.161.2-1
П 30


    Петровці-Кук, М.
    Пізні сходи [Текст] : поезія, лірика / М. Петровці-Кук. - Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2023. - 392 с. - ISBN 978-617-8127-31-2 : 20.00 грн.
ДРНТІ
УДК

Рубрики: Художня література--Українська література--Поезії


Примірників всього: 1
Вул. Левка Лук'яненка, 13-Б Книгосховище (1)
Вільні:
Вул. Левка Лук'яненка, 13-Б Книгосховище (1)

Знайти схожі

3.


    Гальчук, Оксана.
    Провідні мотиви й образи поетичної книги Павла Вишебаби «Тільки не пиши мені про війну» [Текст] / О. Гальчук // Літературний процес: методологія, імена, традиції. Філологічні науки : збірник наукових праць. - 2023. - № 22. - С. 15-23DOI https://doi.org/10.28925/2412-2475.2023.22.2. - Бібліогр. в кінці ст.

Кл.слова (ненормовані):
Павло Вишебаба -- воєнна література -- комбатантська лірика -- топос війни -- ідентичність покоління -- інтертекстуальність
Анотація: У статті поставлено за мету проаналізувати провідні мотиви й художні особливості поетичної мови дебютної книги Павла Вишебаби «Тільки не пиши мені про війну» (2022). Актуальність такого дослідження зумовлена необхідністю осмислення комбатантської літератури як складника сучасного українського воєнліту; потребою визначення специфіки кореляції художньої картини світу книги і питання ідентичності. Предметом аналізу є особливості поетичної репрезентації Вишебабою теми «людина і війна». Задля цього застосовані герменевтичний, інтертекстуальний, біографічний і архетипний наукові методи. Спостережено, що авторська інтерпретація теми «людина і війна» розкривається в комплексі мотивів суспільної, філософської та інтимної лірики. Лейтмотивом поетичної книги Вишебаби визначено питання особистісної, генераційної і національної ідентичності. Окреслено обриси художньої картини світу, оприявленої в топосі війни, який структурують «фронт, укриття, чужина». У перебігу дослідження запропонована типологія творів книги на лірику вибору, створену до повномасштабної війни, і лірику чину, написану після її розгортання. Основна проблематика першої пов’язана з питанням національної і творчої самототожності. Здійснений ліричним героєм вибір визначає його долю в часопросторі війни, питомому для лірики чину. Він оприявлюється в історично-конкретних, літературно-культурних і автобіографічних координатах. Моделюючи образ війни, автор не вдається до деталізованих батальних сцен і мілітарної лексики. Натомість віддає перевагу роздумам про сенс буття, активує мотив пам’яті, занурюється в психологічний портрет героя. Визначено, що, як і в ліриці вибору, особливість розкриття теми «людина і війна» в ліриці чину зумовлена досвідом комбатанта і традицією художнього діалогізму. Для ідіостилю автора характерними є біблійні ремінісценції і алюзії, покликання на Данте, Дж. Донна, Вольтера та ін.; міжтекстові зв’язки на рівні назв («Місто з химерами», «Божественна комедія» та ін.), поетичні стилізації (молитва, щедрівка, лічилка, колискова, хокку). Власне, питання джерел інтертекстуальності та особливості їх авторської інтерпретації є перспективою подальшого вивчення лірики Вишебаби.

Є примірники у відділах: всього 5 : ГП ЧЗ (3), Ф2 (1), Ф3 (1)
Вільні: ГП ЧЗ (3), Ф2 (1), Ф3 (1)


Знайти схожі

4.


    Біляцька, Валентина.
    «Десь в далині лишились рідні ниви»: мотиви збірки «100 поезій» Бориса Олександрова-Грибінського / В. Біляцька, Л. Ромас // Синопсис: текст, контекст, медіа : електронний фаховий журнал. - 2023. - Том 29, № 3. - С. 172-178, DOI 10.28925/2311-259x.2023.3.2. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 2311-259Х

Кл.слова (ненормовані):
лірика -- ностальгія -- Україна -- мотив -- еміграція -- інтимна лірика
Анотація: Актуальність дослідження зумовлена потребою осмислення й переосмислення творчості поетів украї нської діаспори, а саме творчості Бориса Олександрова-Грибінського. Предметом дослідження є своєрідність звучання мотивів у збірці «100поезіи ». Мета цієї статті —виявити розмаїття мотивів збірки «100 поезій » Бориса Олександрова-Грибінського і дослідити специфіку звучання ностальгійних мотивів, пов’язаних із зовнішньою та внутрішньою еміграцією поета. Особливий акцент робиться на складності виходу за межі сильної меланхолійності та нового осмислення поетом-емігрантом старшого покоління історії й України в історії . Борис Олександрів-Грибінськии залишив на батьківщині частину свого життя, близьких людей , тому й з’являлися тужливі, чуттєво-емоційні вірші. Уможливили дослідження біографічний і культурологічний методи, завдяки яким було з’ясовано генезу мотивів та оцінено ї хню художню своєрідність. Результатом дослідження є висновки про те, що лірика Б.Олександрова-Грибінського зі збірки «100 поезій » демонструє одночасно як оптимістичні, так і песимістичні настрої автора, а також те, що поет уміє захопити і романтичним віршем, і віршем громадянського звучання, і віршем-спогадом про повсякдення рідного краю, про причини, через які він торував нелегкии шлях еміграції . Трагічною для поета стала «туга за сонцем»,розлука з Україною. Живучи в Канаді, він так і не зміг остаточно відокремитися від батьківщини, тому його ностальгійна лірика часом уподібнюється до любовної . У збірці переважають ностальгійні мотиви, у ї хній основі —враження від пережитого під тягарем радянської системи, почуття туги й печалі, оприявлені в снах і спогадах, розлука з рідною зем-лею і родиною (в автора —з матір’ю). Найголовнішим прийомом у поета є антитеза, яка увиразнює відтворення тієї боротьби, що точилася в душі автора й була зумовлена вимушеним виїздом за кордон. Із такого ракурсу поезії збірки ще не розглядалися, у цьому й полягає новизна розвідки. У перспективі варто дослідити й інші мотиви збірки, можливо, не такі виразні.
Перейти до зовнішнього ресурсу https://synopsis.kubg.edu.ua

Дод.точки доступу:
Ромас, Людмила


Є примірники у відділах: всього 1 : Online (1)
Вільні: Online (1)


Знайти схожі

5.


    Танчук, Світлана.
    «Вся ти трепет, вогонь, ідея…» Вивчаємо лірику Лесі Українки. 10 клас [Текст] / С. Танчук // Дивослово. Українська мова й література в навчальних закладах : науково-метод. журнал. - 2021. - N 2. - С. 15-19. - Бібліогр. в кінці ст.

Кл.слова (ненормовані):
Леся українка -- поезія -- філософська лірика -- стоїцизм

Є примірники у відділах: всього 2 : ГП ЧЗ (1), Ф3 (1)
Вільні: ГП ЧЗ (1), Ф3 (1)


Знайти схожі

6.


    Вечканова, Галина.
    «В людських серцях твоє ім’я не стерти…» Урок в 11 класі [Текст] / Г. Вечканова // Дивослово. Українська мова й література в навчальних закладах : науково-метод. журнал. - 2021. - N 4. - С. 31-33. - Бібліогр. в кінці ст.

Кл.слова (ненормовані):
Володимир Москвич -- творчість -- мотиви -- інтимна лірика

Є примірники у відділах: всього 2 : ГП ЧЗ (1), Ф3 (1)
Вільні: ГП ЧЗ (1), Ф3 (1)


Знайти схожі

7.
821.161.2-1.09
Ш 25


    Шарагіна, О.
    Феномен української "тихої лірики" 60-80-х років XX століття / О. Шарагіна ; Київський міжнародний університет. - Київ : Київський міжнародний університет, 2021. - 264 с. - ISBN 978-617-651-227-1 : 50.00 грн.
ДРНТІ
УДК

Рубрики: Українська література--Лірика--Критика та аналіз--Монографії

Кл.слова (ненормовані):
тиха лірика -- тиша -- натурфілософія -- кордоцентризм -- екзистенціалізм -- естетизм -- код -- мовчання
Дод.точки доступу:
Київський міжнародний університет


Примірників всього: 1
Вул. Левка Лук'яненка, 13-Б Читальний зал (1)
Вільні:
Вул. Левка Лук'яненка, 13-Б Читальний зал (1)

Знайти схожі

8.


    Тимченко-Бихун, Інна Анатоліївна.
    Автобіографічні сенси фортепіанних мініатюр М. Глінки [Текст] / І. А. Тимченко-Бихун // Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв = National Academy of Managerial Staff of Culture and Arts Herald : щоквартальний науковий журнал. - 2021. - № 1. - С. 152-155. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 2226-3209

Кл.слова (ненормовані):
фортепіанні мініатюри -- фортепіанна музика -- автобіографічні сенси фортепіанних мініатюр -- пісенно-романсова лірика -- прихована програмність -- фактори смислоутворення

Є примірники у відділах: всього 1 : ГП ЧЗ (1)
Вільні: ГП ЧЗ (1)


Знайти схожі

9.


    Глинянко, Ірина.
    Математика й лірика. До 180-річчя виходу першого видання "Кобзаря" Тараса Шевченка / І. Глинянко, С. Дибко // Українська мова та література : газета для вчителів української мови та літератури. - 2020. - № 7/8. - С. 18-29. - Бібліогр. в кінці ст.

Дод.точки доступу:
Дибко, Світлана


Є примірники у відділах: всього 1 : ГП ЧЗ (1)
Вільні: ГП ЧЗ (1)


Знайти схожі

10.
Шифр: У290345/2020/7/8
   Газета

Українська мова та література [Текст] : газета для вчителів української мови та літератури/ МОН України, Нац. акад. пед. наук України. - Київ : Шкільний світ, 1996 - . - Виходить щомісячно
2020р. № 7/8
Зміст:
Коваль, Наталія. Перше, що варто зробити у цій ситуації - прийняти її. учителька Ніна Скочко про навчання онлайн під час карантину / Н. Коваль. - С.14-17
Глинянко, Ірина. Математика й лірика. До 180-річчя виходу першого видання "Кобзаря" Тараса Шевченка / І. Глинянко, С. Дибко. - С.18-29. - Бібліогр. в кінці ст.
Нелюбова, Алла. Кохані жінки у творчості Івана франка / А. Нелюбова. - С.30-37. - Бібліогр. в кінці ст.
Лукевич-Мініна, Ірина. Розмова про подорожнього. Урок вивчення нового матеріалу / І. Лукевич-Мініна. - С.38-45. - Бібліогр. в кінці ст.
Стрельчук, Світлана. Співана поезія. Урок-концерт / С. Стрельчук, І. Тринкаль. - С.52-56. - Бібліогр. в кінці ст.
Пахаренко, Василь. Двосічний меч правди. Міркування, чужі та власні, про вірш Володимира Сосюри "Любіть Україну" / В. Пахаренко. - С.60-71. - Бібліогр. в кінці ст.
Мельничайко, Володимир. Синтаксичні спостереження. Підготовча робота до систематичного курсу синтаксису під час опрацювання несинтексичних розділів шкільної програми / В. Мельничайко, М. Криськів. - С.72-88. - Бібліогр. в кінці ст.
Сліпченко, Валентина. Навчитись, щоб навчати. Трансляція уроку, робота з QR-кодами та файлами / В. Сліпченко. - С.90-104. - Бібліогр. в кінці ст.
Дмитренко, Світлана. Click-навчання Методика організації освітнього процесу сучасного покоління молоді / С. Дмитренко, Д. Долгова, Н. Харченко. - С.108-115
Є примірники у відділах: всього 1 : ГП ЧЗ (1)
Вільні: ГП ЧЗ (1)

Знайти схожі
Перейти до описів статей

 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-60      
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)