Головна Спрощенний режим Посібник користувача
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Електронний каталог бібліотеки- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Каталог авторефератів та дисертацій (1)Грінченкознавство (2)Рідкісні та цінні видання (5)Мережеві ресурси (2)Наукові періодичні видання Університету (19)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: (<.>K=свободи<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 223
Показані документи с 1 за 10
 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-60      
1.


    Пилинський, Михайло.
    Політичний аспект концепту «свобода» у творчості Павла Вишебаби / М. Пилинський // Синопсис: текст, контекст, медіа : електронний фаховий журнал. - 2024. - Том 30, № 1. - С. 9-14, DOI 10.28925/2311-259x.2024.1.2 . - ISSN 2311-259Х

Кл.слова (ненормовані):
воля -- свобода -- власновладність -- відповідальність -- воєнна література -- війна -- поезія -- вірш -- сучасна українська література
Анотація: Об’єктом наукової уваги в цій статті є поетичні тексти сучасного українського військового-поета Павла Вишебаби. Метою статті є інтерпретація вияву концепту свободи у творчості цього поета. Автор зосереджується на політичному аспекті концепту «свобода», тож передусім аналізує творчість Павла Вишебаби під таким кутом зору. У дослідженні автор також вдається до аналізу творчості військових-поетів Катерини «Пташки» Поліщук і Бориса Гуменюка. Це робиться задля зіставлення виявів концепту «свобода» цих авторів і кращого розуміння текстів Павла Вишебаби. Щоб науково обґрунтувати політичний аспект свободи, у цій статті автор спирається на філософський доробок Дмитра Донцова, зокрема ідею націоналізму та його засадничі принципи. Для уточнення термінології в статті застосовується «власновладність» Дмитра Донцова. Для досягнення мети статті були залучені контекстуальний аналіз і біографічний методи. Актуальність статті зумовлена суспільною необхідністю в умовах російсько-української війни усвідомлювати цінність свободи. Новизну розвідки визначає обраний аспект розгляду лірики сучасного поета, наукова рецепція творчості якого загалом є обмеженою. За результатами дослідження Павло Вишебаба розуміє концепт свободи у політичній площині. Було виявлено, що концепт свободи в його творчості охоплює особисту відповідальність, вищу мету, збереження та розбудову культурно-історичної спадщини. Свобода для Павла Вишебаби є «свободою від» і «свободою для». У політичній площині остання полягає у встановленні державності, а перша — у свободі від загарбників. Також Павло Вишебаба має особисте розуміння свободи як можливості для творчості. Подальші перспективи дослідження пов’язані з аналізом репрезентативної вибірки сучасних військових-поетів і поетів, які пишуть про війну, задля ґрунтовних висновків стосовно уявлень про політичну свободу в українській культурі як засадничого чинника формування нації.
Перейти до зовнішнього ресурсу https://synopsis.kubg.edu.ua

Є примірники у відділах: всього 1 : Online (1)
Вільні: Online (1)


Знайти схожі

2.


    Головань, Тарас.
    Релігія в антиімперській стратегії Івана Нечуя-Левицького [Текст] / Т. Головань // Літературний процес: методологія, імена, традиції. Філологічні науки : збірник наукових праць. - 2023. - № 22. - С. 28-35DOI https://doi.org/10.28925/2412-2475.2023.22.4. - Бібліогр. в кінці ст.

Кл.слова (ненормовані):
релігія -- пристрасті -- протестантизм -- пантеїзм -- християнство -- Іван Нечуй-Левицький
Анотація: Предмет цієї розвідки – місце релігії в антиімперській практиці І. Нечуя-Левицького. Загальні антиімперські інтенції письменника в художніх творах, публіцистиці, листуванні проаналізовано в низці розвідок. Однак питання релігії в цьому контексті належно не висвітлено. У цьому полягає актуальність студії. Мета дослідження – з’ясувати своєрідність застосування Нечуєм-Левицьким релігії як аргументу проти імперії. Для досягнення поставленої мети розглянуто концепцію людини у творах письменника у світлі християнської антропології; проаналізовано пояснення Нечуєм причин поширення протестантизму на українських теренах у другій половині ХІХ століття, а також особливості зображення ним протестантів; вияснено трактування письменником природи релігії. У дослідженні застосовано здебільшого методи аналогії та гіпотези. Зроблено такі висновки. 1. У зображенні персонажів Нечуй застосовує християнську антропологію, зокрема учення про гріхи-пристрасті, але вкорінює їх не в метафізичне, а в суспільне зло. Пристрасті розпалює суспільство, усталену структуру якого підтримує імперія. У такий спосіб автор конструює аргумент проти імперської влади. 2. У поясненні причин поширення протестантизму письменник зміщує акцент із німців-колоністів і вірян (офіційний погляд) на самих священників, які застосовували російську мову як чинник домінування і втрачали живий зв’язок із паствою. Зображення представників протестантських конфесій свідчить, що Нечуй-Левицький розумів раціональну природу протестантської релігійності, її здатність задовольняти духовні потреби та залученість до проєктів просвіти й релігійної свободи. 3. Загалом релігію письменник трактує як магічну дію, а в реалізації магічного впливу проводить чітку межу між давньою релігією українців (пантеїзмом), яка виростала з багатої народної уяви, оживлюючи та опоетизовуючи світ, та християнським монотеїзмом, що притлумлював уяву, зосереджуючи її на одному об’єкті. Нечуй-Левицький підштовхує до думки, що пантеїзм як простір стихійної релігійної фантазії органічно народний, а християнський монотеїзм як простір зашореної та централізованої уяви імпліцитно імперський. Тож ці релігії становлять один із проявів протистояння між народом та імперію. Притлумлена християнством народна фантазія, таким чином, послужила ще одним аргументом проти імперії. Ці висновки можуть стати підґрунтям для подальшого дослідження місця релігії у творах Нечуя-Левицького, антиімперських інтенцій його творчості та української літератури загалом.

Є примірники у відділах: всього 5 : ГП ЧЗ (3), Ф2 (1), Ф3 (1)
Вільні: ГП ЧЗ (3), Ф2 (1), Ф3 (1)


Знайти схожі

3.


    Захаров, Віталій.
    Робота студентів над портретними телесюжетами у вимірі європейських цінностей [Текст] / В. Захаров, У. Левко // Інтегровані комунікації = Integrated communication : науковий журнал. - 2023. - Вип. 1. - С. 29-35DOI 10.28925/2524-2644.2023.154. - Бібліогр. в кінці ст.

Кл.слова (ненормовані):
телесюжет -- портретний телесюжет -- медіавиробництво -- європейські цінності -- євроінтеграція
Анотація: У статті йдеться про специфіку роботи студентів над портретними сюжетами на практичних і лабораторних заняттях із тележурналістики. Вивчення особливостей створення матеріалів у заявленому жанрі розглядається в контексті євроінтеграційних процесів у медіасфері та освіті. Автори спиралися на теоретичні розвідки науковців, фокус уваги яких зосереджено на аналізі портретних інтерв’ю та телесюжетів. Метою дослідження стало окреслення технологій створення власного медіапродукту у вимірі європейських цінностей, зокрема поваги до людської гідності, свободи, демократії. Наукова проблема розглядається у двох площинах. По-перше, майбутні тележурналісти в роботі на власний розсуд керуються окресленими цінностями. По-друге, герої телесюжетів «працюють» на зміцнення та імплементацію цінностей, рефлектуючи на теми з особистого та громадського життя. Показати двобічний підхід у медіавиробництві стало одним із завдань авторів статті. Інше завдання натомість полягає у висвітленні технологій створення портретного сюжету у світлі тих викликів, які потребують адаптації та переосмислення досвіду української школи тележурналістики. Важливим моментом у засвоєнні теми є аналіз здобутків медійників, починаючи з 90-х років. Критичний розбір зразків портретних інтерв’ю та телесюжетів різних періодів сприяє розумінню еволюції жанрів. Втім, ціннісну канву медіа контенту протягом окресленого часу складає гуманізм. Тож йдеться, насамперед, про безпосередню артикуляцію та фокусування на цінностях, які об’єднують європейську спілноту. Реалізуючи виховний потенціал телебачення, студенти знаходять і показують героїв, з якими глядач вже розділяє цінності або відкриває для себе нові горизонти у світосприйнятті. Спільна робота здобувачів освіти та викладача у своїй багатоетапності охоплює увесь процес створення портретного телесюжету, що висвітлено в статті.
Дод.точки доступу:
Левко, Уляна


Є примірники у відділах: всього 1 : Online (1)
Вільні: Online (1)


Знайти схожі

4.


    Durdas, А.
    Educational ideas of Maria Montessori on the pages of foreign periodicals / А. Durdas // Неперервна професійна освіта: теорія і практика : науковий журнал. - 2023. - Вип. 3. - P84-90, DOI 10.28925/1609-8595.2023.3.8. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 1609-8595. - ISSN 2412-0774

Кл.слова (ненормовані):
educational ideas -- foreign periodicals -- method -- pedagogue
Анотація: У статті розглядаються просвітницькі ідеї відомої італійської лікарки та педагогині Марії Монтессорі, її багатогранна особистість, окремі сторони життя, діяльності, методики, цінності, світоглядні орієнтири та принципи, висвітлені дослідниками на сторінках зарубіжних періодичних видань. Підкреслено актуальність ідей італійської педагогині в сучасному світі; зауважено запит сучасного суспільства на виховання вільної особистості, що прагне до самостійного активного пошуку, зростання та самореалізації. У статті розкривається особистість М. Монтессорі як однієї з педагогинь, яка зуміла поставити і вирішити глобальну проблему у філософській та психолого-педагогічній теоріях, а також змогла реалізувати її концепцію на практиці, створивши педагогічну систему під назвою «Метод Монтессорі». М. Момтессорі розкривається у статті як освітня діячка, яка надала стратегії розвитку освіти нової якості – гуманізувавши її та повернувши її людині. У статті подано думки зарубіжних дослідників стосовно педагогічної діяльності, позицій, поглядів та життєвих шляхів М. Монтессорі, висвітлених на сторінках зарубіжних періодичних видань; підкреслюється її роль як архітектора «повторного відкриття» дитини. Відзначено революційні ідеї педагогині стосовно дитинства та виховання на все життя, а не виховання на основі слухняності та нерухомості, а також визнання їх розвитку у результаті медичних досліджень М. Монтессорі. Згадано коментарі зарубіжних дослідників стосовно того, що протягом тривалого часу М. Монтессорі вважалася «проблемною» фігурою в італійському академічному та політичному істеблішменті, «будучи нонконформісткою, феміністкою та «складним педагогом»«; зауважено і підкреслено її нове бачення школи шляхом розробки стратегій задля подолання бар’єрів в освіті. У статті також наголошується на прагненні педагогині показати, як засобами педагогіки врятувати людство: починаючи зі свободи дитини та свободи людини та, зокрема, свободи жінки.
Перейти до зовнішнього ресурсу http://npo.kubg.edu.ua/

Дод.точки доступу:
Montessori, Maria \про неї\


Є примірники у відділах: всього 1 : Online (1)
Вільні: Online (1)


Знайти схожі

5.


    Чернишова, Світлана.
    Топос кордону у сучасному американському міграційному романі [Текст] / С. Чернишова // Літературний процес: методологія, імена, традиції. Філологічні науки : збірник наукових праць. - 2023. - № 21. - С. 112-120DOI 10.28925/2412-2475.2023.21.13. - Бібліогр. в кінці ст.

Кл.слова (ненормовані):
кордон -- сучасний американський міграційний роман -- простір і влада -- міграція
Анотація: Кордон перебуває у фокусі досліджень міграції з будь-якої перспективи. Сьогодні очевидно те, що переосмислення переміщення людей у сучасному світі спровокувало також потребу зміни кута зору на лінії, які розмежовують держави і народи. Ці політично сконструйовані межі уособлюють територіалізацію колективностей; прописування локусу за окремими групами; звуження світу в певних координатах; поділ людей на тих, які належать, і тих, які небажані чи Інші; закріплення образу недоступності за одними країнами і легкодоступності за іншими; прагнення багатших відмежуватися від бідніших, законослухняних від порушників закону. У художніх текстах, де репрезентовано процеси міграції, кордон та його перетин посідають одне з важливих місць. Оскільки у центрі уваги таких творів переважно перебувають біженці, нелегальні мігранти чи чужинці з тимчасовими візами, які за будь-яку ціну намагаються потрапити до заможних країн, то досвід переходу через лінію розмежування часто досить принизливий, а іноді навіть загрозливий для життя. У статті зроблено огляд сучасних підходів до розуміння кордону в гуманітаристиці. Підсумовано, що дослідники наголошують на дискримінативній сутності, регресивній природі та заяложеному способі думання про лінії розмежування. У процесі аналізу романів Д. Найєрі «Притулок», Ч.Н. Едічі «Американа», І. Зобой «Американська вулиця» та А.Л. Урреа «Шлях ди-явола» висновується, що кордон у міграційному романі функціонує як державна практика приниження тих, хто його перетинає. Крім того, візи посилюють сконструйовані уявлення про недосяжність і відповідно високий рівень життя та свободи у західному світі. Зневага, яку переживають мігранти, щоб потрапити до омріяного краю, травмує їхню особистість й інтенсифікує відчуття меншовартості. Стаття розкриває потенційні перспективи дослідження міграції крізь призму переосмис-лення кордонів, усвідомлення їхньої дискримінативної природи і штучності політичного розподілу світу.

Є примірники у відділах: всього 6 : Online (1), ГП ЧЗ (3), Ф2 (1), Ф3 (1)
Вільні: Online (1), ГП ЧЗ (3), Ф2 (1), Ф3 (1)


Знайти схожі

6.


    Титаренко, Віта.
    Війна як нова реальність для релігійних меншин України (на прикладі Свідків Єгови) / В. Титаренко, Л. Филипович // Схід = Skhid : аналітично-інформаційний журнал. - 2023. - Том 4, № 2. - P9-16, DOI 10.21847/2411-3093.2023.4(2).291515. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 1728-9343. - ISSN 2411-3093

Кл.слова (ненормовані):
війна -- релігійні меншини -- Свідки Єгови -- релігійна ідентифікація
Анотація: На прикладі релігійної організації Свідків Єгови (СЄ) автори аналізують ситуацію, яка складається для представників релігійних меншин в Україні у зв’язку із російсько-українською війною. Будучи і в мирний час інституціями, які в структурі релігійного життя України займають відповідно недомінантну позицію, релігійні меншини найбільше в порівняні із мажоритарними релігіями потерпають від війни та її наслідків. Метою статті є з’ясування масштабів ресурсних втрат (людських, матеріальних, моральних), характеру активностей представників релігійних меншин (в даному разі СЄ) та можливостей збереження та відродження діяльності їх громад. В результаті дослідження автори прийшли до висновків, які можна вважати певною новизною: війна пришвидшила процеси громадянської і національної ідентифікації, укріпила людей у вірі, активізувала соціально корисну і гуманітарну допомогу нужденним з боку релігійних меншин. Переважна більшість громад зайняла виразно патріотичну позицію, в різний спосіб сприяючи перемозі України у війні і встановленню стабільного справедливого миру. Разом з тим, автори прогнозують, що Україні після війни може загрожувати зменшення релігійної плюральності через неможливість відновлення діяльності деяких малочисельних релігійних груп, які не здатні будуть повернутися до довоєнного звичного буття, навіть якщо збережуться умови релігійної свободи і державних гарантій прав людини в релігійній сфері та їх спільноти
Дод.точки доступу:
Филипович, Людмила


Є примірники у відділах: всього 1 : Online (1)
Вільні: Online (1)


Знайти схожі

7.
94(477)"2022":341.324
Я 49


    Якубова, Лариса.
    До свободи крізь вогонь: Україна проти рашизму [Текст] / Лариса Якубова. - Київ : КЛІО, 2023. - 432 с. - ISBN 978-617-7755-81-3 : 300.00 грн.
ДРНТІ
УДК

Рубрики: Історія України, 21 ст.

   Соціальні структури


Кл.слова (ненормовані):
російська агресія -- національна ідея -- неоімпералізм -- українофобія -- російський тоталітаризм
Анотація: 2022 рік увійде в світову історію як час неочікуваного і приголомшливого зіткнення з онтологічним Злом. Водночас не менш приголомшливим для переважної частини світового співтовариства став неочікувано потужний спротив та стійкість України перед лицем цього зла. Сьогодні наша держава по суті виконує роль останньої лінії оборони, яка захищає європейський цивілізаційний простір від імперського тоталітаризму. На жаль, швидкість осмислення проблеми рашизму у західному політикумі залишається неприпустимо низькою. Тож за зволікання Україна платить кров’ю своїх дітей.

Примірників всього: 1
Вул. Левка Лук'яненка, 13-Б Книгосховище (1)
Вільні:
Вул. Левка Лук'яненка, 13-Б Книгосховище (1)

Знайти схожі

8.


    Мітчук, Ольга.
    Концептуальність діалогізму медіакультури сучасного інформаційного простору [Текст] / О. Мітчук // Інтегровані комунікації = Integrated communication : науковий журнал. - 2023. - Вип. 1. - С. 50-56DOI 10.28925/2524-2644.2023.157. - Бібліогр. в кінці ст.

Кл.слова (ненормовані):
інформаційне суспільство -- концептуальність -- діалогізм -- медіакультура -- інформаційний простір
Анотація: Функціонування медій у інформаційному суспільстві супроводжує діяльнісність компонентів сприйняття інформації. Будь-який медіатекст як інформаційний продукт містить певні контентні характекристики, розміщений у відповідному жанрово-формуючому середовищі та має індивідуальні особливості вливу, формування та інформаційного супроводу. Конвергенційні процеси докорінним чином трансформували соціальну вагомість фактологічної і документальної компоненти контенту, розширили контентне наповнення та типологічну структуру носіїв інформаційної культури, зумовили розвиток нових підходів до керування інформаційними потоками, дали потужний поштовх до розвитку та перегляду поняттєвої бази інформаційної діяльності. Філософсько-антропологічна парадигма – у своєму всеосяжному вигляді – передбачає врахуван¬ня як універсальних екзистенційно-буттєвих характеристик аудиторії, так і її різноманітності психофізіологічних її властивостей. Виходячи з цього, можна зробити висновок про те, що шляхи і спо¬соби людського життєбуття не можуть бути уніфікованими; кожна людина є автономною істотою, здатною до вибору комунікації, пізнання світу і зміни власного буття через комунікацію. Спертися в цьому людина може на фундаментальні феномени: ідею свободи та традиції. Людина здатна до захисту своєї екзистенції і до її збагачення за допомогою як опредмечених епіфеноменів самої себе – науки, літератури, релігії, мистецтва, філо¬софії, – так і в безпосередньому життєвому процесі, шляхом самопізнання. Більшість дослідників, намагаючись узагальнити суттєві надбання української ліберальної думки, доходять висновків, що вона, стверджуючись в умовах жорстоких антинаціональних утисків, мала глибоко гуманістичну спрямованість, ґрунтувалась на вірі в історичне майбутнє українського народу. Саме завдяки ліберальній думці було сформульовано основні засади науки про історію української культури. Українські вчені гостро виступали за необхідність демократизації суспільного життя, критикували аристократизацію духовних цінностей, марксистську теорію класової боротьби.

Є примірники у відділах: всього 1 : Online (1)
Вільні: Online (1)


Знайти схожі

9.
930.1(075.8)
П 71


    Предборська, І. М.
    Філософія історії : навчальний посібник / І. М. Предборська, С. О. Ганаба. - Суми : Університетська книга, 2022. - 231 с. - ISBN 978-96-680-615-7 : 195.00 грн.
ДРНТІ
УДК

Рубрики: Філософія історії--Навчальні видання для вищих навчальних закладів

Кл.слова (ненормовані):
історія як предмет філософії -- етапи становлення -- критична філософія історії -- ірраціональні інцепції -- періоди розвитку -- проблеми історії -- українська філософія -- сучасне філософське розуміння історії
Анотація: Цей навчальний посібник побудований на уявленнях про історію, які містяться у різних філософських системах, що виникали і різні часи. В ньому викладені вузлові моменти історії з точки зору різних наукових підходів і концепцій, розглядаються соціально-філософські теорії функціонування і розвитку суспільства в історичному процесі. Особлива увага приділяється антропологічній та аксіологічній проблематиці в сучасній історіософії. Мета - ознайомлення з методологічними проблемами історичної науки, методами дослідження сучасного суспільства. в тому числі і нашого, формування світоглядного плюралізму і засад для свободи історичної творчості.
Дод.точки доступу:
Ганаба, С. О.


Примірників всього: 1
Фаховий коледж «Універсум» (1)
Вільні:
Фаховий коледж «Універсум» (1)

Знайти схожі

10.


    Коваль, Ірина.
    Теоретико-прикладні питання змісту господарського договору / І. Коваль, Ю. Павлюченко // Право України : юридичний журнал. - 2022. - № 4. - С. 80-95. - Бібліогр. в кінці ст. . - ISSN 1026-9932

Кл.слова (ненормовані):
господарський договір -- правочин -- правовідношення -- зміст договору -- умови договору -- істотні умови -- договір-документ -- зміст документа -- принцип свободи договору
Дод.точки доступу:
Павлюченко, Юлія


Є примірники у відділах: всього 2 : Ф3 (1), ГП ЧЗ (1)
Вільні: Ф3 (1), ГП ЧЗ (1)


Знайти схожі

 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-60      
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)